DEPREM VE EĞİTİM SİSTEMİMİZ

DEPREM VE EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Son yaşanan deprem ve depremde yıkılan binalar, binaların altında can veren insanlarımızla ilgili konuşan, fikir beyan eden çok kişiler oldu. Herkesin ortak vurgusu bilimin kurallarına dikkat edilmediği, bilime uyulmadığı üzerine oldu. Hiç kimse bilime kimin uyacağını, bilimin kurallarını kimin nasıl uygulayacağını konuşmadı.

İnsan olmadan bilimin tek başına çözüm olmayacağı hep unutuldu veya unutturulmaya çalışıldı.

Deprem engellenemez, depremden kaçılamaz. Fakat depremin felakete dönüşmesine engel olunabilir. Bunun yolu da bilimin adamlarının tespit ettikleri kuralların aslına uygun uygulanmasından geçer. Kuralları kendi menfaatlerine göre değiştirmeyen, kendi çıkarlarına göre şekillendirmeyen insan yetiştirmekten geçer. Ülkemizde müteahhidi de, mühendisi de, kontrol memuru da, imar planlarını yapanlar da, imara açılmaması gereken yerleri imara açıp yerleşime müsaade eden siyasiler de bu eğitim sisteminde yetişmiş insanlardır. Bu eğitim sisteminden diploma almış kişilerdir. Hepsi bu eğitim sisteminde yetiştiler.

Bu depremde; sınav odaklı, gençlere değerlerimizi kazandırmayan, Allah korkusunu aşılamayan ve Ahirette hesap sorulacağını öğretmeyen, AB normlarına göre şekillenmiş eğitim sistemimiz de enkaz altında kaldı.

AB müktesebatı ile dizayn edilen eğitimden dürüst, ahlaklı, Allah korkusu olan bireyler yerine hayatın odağına çok kazanmayı, lüks yaşamayı ve bunun için de her yolu mubah gören bireyler yetişince depremde enkaz haline gelen binaları gerçek manada deprem yıkmadı.  Doğru yetiştiremediğimiz görevini hakkıyla yapmayan, çok kazanma hırsı ile dürüst olamayan müteahhitler, kontrol etmeyen mühendisler, oraya ruhsat veren belediyeler, bunları kontrol ettirmeyen valilikler yıktı. Yüzyılın afeti deyip sorumluluğu Allah'a yüklemek yerine bizim sorumsuzluklarımızı gözden geçirelim.

Türkiye'de dünde deprem vardı yarında olacak. Bunca depreme rağmen halen tedbir almıyorsak sağlam zemine sağlam binalar yaptıramıyorsak sorumlu bizleriz.

Depremi afet haline dönüştüren insanoğludur.

Gelin sadece binaları değil eğitim sistemimizi de insan yetiştirme odaklı olarak yeniden dizayn edelim.

Eğitim sistemimizi ve müfredatları üstün ahlaklı, adaletli, merhamet sahibi, hakk yemeyen ve hakkını yedirmeyen dürüst insan yetiştirmek üzere düzenleyelim.

İyi ahlaklı, adaletli ve merhamet sahibi insanı yetiştireli ki, bilimin kurallarını iyi uygulasın, depremler felakete dönüşmesin.

 

Hamdi Sürücü

Genel Başkan

 

Google Plus'da Paylaş

Yorumlar