Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) 6. Olağan Genel Kurulu Ankara'da Başkent Öğretmenevinde yapıldı

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) 6. Olağan Genel Kurulu Ankara'da Başkent Öğretmenevinde yapıldı

Genel kurulun açılışında rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ÖĞDER İstanbul şubesinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmanın gösterimi ile başladı. Bu konuşma sonrasında ilk önce pandemi sürecinde vefat eden dernek yönetiminden Ali Özcan’ın hafız kardeşi Günay ÖZCAN’ın Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrasında İstiklal marşı okunmasıyla devam edildi. Ardından divan başkanlığı seçimi yapıldı. Divan başkanlığına ASTP ( Ankara Sivil Toplum Platformu) başkanı Mustafa KIR seçildi. Divan başkanı Mustafa KIR yaptığı konuşmasında ÖĞDER'in şuurlu bilinçli nesil yetiştirmek üzere kendini bu göreve adayan eğitimcilerin ulusal ve uluslararası faaliyetlerinde büyük emekler sarf ettiklerini belirterek 6. Olağan kurulun ileriye dönük çok önemli çalışmaların başlangıcı olabileceğini bu yüzden önemli olduğunu söyledi. Kır kongre gündemini okuduktan sonra ÖĞDER genel başkanı Hamdı SÜRÜCÜ kurula hitap etti. Sürücü burada çalışmalarında yorgunluk tanımadıklarını milli eğitimin temel taşı öğretmenler olarak 'Çocukların kalbine ne koyduklarını' önemsediklerini söyledi. Sürücü; menfaati kendisine hayat tarzı olarak benimseyen nesillerin yetişmesinin bir milleti çöküşe götüreceğini söyleyerek ahlakın kulluk bilincinin çok önemli olduğunu belirtti.

Sürücü, adaleti merhametiyle anılan insanlar olmak istediklerini belirttiği konuşmasında eğitim sisteminde göreve gelen bakanların da eğitim sistemini eleştirdiklerini ama pansuman tedbirlerden öte bir şey yapmadıklarını söyledi.

Brüksel'e giden trenle Mekke'ye gittiğimizi zannediyoruz

Sürücü konuşmasına şöyle devam etti: Eğitim milletin geleceğini şekillendirmektir ona göre amaç belirlenmelidir fakat bizi bindirmişler Roma'ya, Brüksel'e giden trene Mekke'ye gittiğimizi zannediyoruz. Bindirildiğimiz treninin konforlu olması trende mescidinin olması makinistin dindar olması güzeldir ama asıl sorun şudur bu tren bizi nereye götürüyor? Millî eğitimin hedefinin ne olduğu eğitimin amacının ne olduğu net bir şekilde ortaya konulmalıdır. Türkiye'deki tüm sorunların çözümü eğitimdeki sorunların çözümüne bağlıdır.  Bugün anne ve babaların eğitimden anladığı çocuğunun notunun yüksek olmasıdır ama biz iyi ahlaklı nesiller yetiştirmeliyiz. Haram yiyen bir bedenden helal düşünceler çıkmaz. Bugün kumar devlet eliyle oynatılıyor. Haramdan beslenerek helal yaşayamayız. İnsanlara bunu hatırlatıyoruz. TV deki dizilere bakın insanlara anlattığı şey nikâhsız ilişkilerdir. Biz şuurlu öğretmenler derken bunun şuurunda bilincinde olup maarif sistemi başta olmak üzere tüm bunları değiştirmek için zihniyetin yeniden kurulması gerektiğini söylüyoruz. İnanç ve ahlak eğitimi yaparsak bunlar düzelir. Hem öğretmen yetiştirmede hem de öğrencilerin eğitiminde bu şuur verilmelidir.

Bugün öğretmene değer verilmiyor

Bugün öğretmene değer verilmiyor. Öğretmenler kast sistemi gibi üçe ayrılmış. Kadrolu sözleşmeli ve ücretli olarak. Ücretli öğretmen emek sömürüsüdür. 20 000 bin öğretmen atanacak denildi ama Türkiye'de yüz binlerce atama bekleyen öğretmenler var. Şu an 3600 ek gösterge çıksa 50 000 öğretmen emekli olacak. Öğretmene para veremeyenler para yok kadro veremeyiz diyenler yandaş bir iş adamının milyonluk borcunu affediyor. Bunların değişmesi için elimizden geleni yapacağız. Biz adaletin hakkın temsilcisi olarak çalışmaya devam edeceğiz. Bu emek sömürüsünden haksızlıktan vazgeçilmediği müddetçe hiç bir şey düzelmez.

Sürücünün konuşmasından sonra dernek başkanlığı ve yönetim kurulları seçimine geçildi. Yapılan seçimde genel başkanlığa Hamdi SÜRÜCÜ tekrar seçildi.

Google Plus'da Paylaş

Yorumlar