12. ÖĞ-DER KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI SONUÇLANDI

12. ÖĞ-DER KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI SONUÇLANDI

ÖĞ-DER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) Genel Merkezi Tanıtma Komisyonu Başkanlığı tarafından Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilen 12. Kısa Film Senaryo Yarışması sonuçlandı. Bu seneki teması ‘Sabır ve Acı’ olan yarışmada 1.lik ödülünü yarışmaya Van’dan katılan Meryem GEMİCİOĞLU ‘SEN KİMSİN’ adlı eseriyle kazandı. 2.lik ödülünü ise İzmir’den Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR  ‘BAĞ’ adlı senaryosuyla kazandı.3.lük ödülünü ise Kırşehir’den yarışmaya katılan Osman ÇAKIR ‘GASİL’ adlı senaryosuyla kazandı. Ahmet ULUÇAY özel ödülünü ise ‘SESİMİ DUYAN VAR MI?’ adlı senaryosuyla Mersin’den Süleyman ÇETİNKAYA kazanırken Ayşe ŞASA özel ödülünü ise ‘ANNEM ON YAŞINA BASTI’ adlı senaryosuyla İstanbul’dan Cihan YILDIRIM kazandı.

ÖĞ-DER Genel başkanı Numan GÖKMEN, 12.ÖĞ-DER Kısa Film Senaryo Yarışmasıyla sinema dünyasına ‘Sabır ve Acı’ temalı senaryolar kazandırmayı ve senaryo yazarlarını desteklemeyi amaçladıklarını belirtti.  GÖKMEN ‘Hayatın içinde sevinç kadar acılarda oluyor deprem gibi örneğin veya şu an gündemimizde olan işgalci İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlar gibi. Burada bize düşen sabredip karşılaştığımız sorunlara karşı çözüm bulmak için mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadelede sanat en büyük yardımcılarımızdan birisidir. Yarışmanın acı ve sabır temasını ülkemizin yaşadığı depremler sonrası belirlemiştik ama yarışma devam ederken Gazze’de Siyonist İsrail devletinin soykırım ve katliamları da başladı. Bu katliamında senaristlerimize etki yaptığını gördük nitekim Filistin konulu senaryolarda geldi. Sanat dünyası için güzel bir gelişme olarak değerlendiriyorum bunu. Gerek Gazze gerekse hayatın diğer alanlarına ait sabır ve acı konusunu işleyen, emek verip eserleriyle yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum’ dedi.  

Jürisini Ali Burak CESUR (Sinema Yazarı), Abdurrahman ERBAŞ (Öğretmen), Nizamettin KARS (Senarist-Yönetmen) ve İbrahim DEMİRKAN (Yönetmen-Senarist)’dan oluşan yarışmanın ödül töreni 9 Aralık Cumartesi günü Ankara’da EBS Otel'de yapılacak.

Google Plus'da Paylaş

Yorumlar