11. KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

11. KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle Şuurlu Öğretmenler Derneğince (ÖĞ-DER) düzenlenen 11. Kısa Film Senaryo Yarışması ödül töreni Ankara’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

EBS Otel’de düzenlenen tören, Erdal BİLİR’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sonrasında ÖĞDER’in kısa film senaryo yarışmasında ödül alan KORİDOR adlı kısa filmin gösterimi gerçekleştirildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat Komisyonu Başkanı Numan Gökmen dernek olarak Kısa Film Senaryo Yarışmalarını 11 yıldır düzenli olarak her yıl yaptıklarını söyledi. Gökmen konuşmasını şöyle devam ettirdi ; “ÖĞDER Şuurlu öğretmenler derneği olarak biz bir milyon iki yüz bin eğitimci kadrosuyla İki yüz binden fazla üniversitedeki eğitim kadrosuyla yaklaşık on sekiz milyon öğrencimize ve seksen milyonu aşkın vatandaşımıza ve aynı zamanda mülteci kardeşlerimize değer katmaya, değerimizden onlara değerler kazandırmaya gayret eden bir kuruluşuz. Olmazsa olmazımız olarak çalışmamızın içerisinde yer eden değerler bizi biz yapan değerlerdir. Bu değerler binlerce yıldır bu topraklarda nüfuz etmiş olan İslam, ahlak ve medeniyet ilkesi içerisinde olan ana değerlerdir.  Evet evlatlarımıza kalbine bir şeyler koyabilirsek vicdanı, ahlakı, onuru, erdemi, insan değerini, insanca yaşamayı, insana ve çevreye değer katan saygıyı yerleştirebilirsek inşallah görevimizi yapmış olarak kendimize addedeceğiz. Burada hepimiz insan olarak sorumluyuz. Bugünün birikimi, dünün kazanımlarından, emeğinden meydana geliyor. Yarınlara da eğer biz değer katabileceksek, bugün ne emek sarf ediyorsak malımızla, vaktimizle, ilmimizle sonuçta gelecekteki kaygı çekmeden değer verdiğimiz ümit ettiğimiz o gençliğe İnşallah değerler katacağız ve gözümüz arkada kalmayacak. Evet, bizler binlerce yıl bu topraklarda insanlara adalet dağıttık. Dünyaya değer kattık. Son yüzyılda başta biz olmak üzere tüm İslam dünyası maalesef parçalanmış durumda. Eğitimde de İngiltere'den başlayan ve siyonizmin başını çekmiş olduğu Hindistan'dan tutun da Malezya'ya, Afrika'ya, Türkiye'ye kadar batıcı bir eğitim sisteminin, hegemonyacı sömürüye dayanan bir eğitim sisteminin, maalesef kurgulanmış bir sistemin içerisindeyiz. Bizim hedefimiz, kendi değerlerimize dönebilmek, o değerlerimizle beraber tekrar yücelebilmektir. Değerli kardeşlerim, bizler bu senaryo yarışmasıyla beraber alanda boşluk olan bir çalışmanın içerisinde bir nebze de olsa ışık açabilmek, sizlerden gelen desteklerle özellikle kalemini, zihnini, fikrini yoran kardeşlerimizden güzel bir şekilde ileriye dönük senaryolar hazırlayarak bunların filmleştirilmesi ve sonunda bu topluma değerlerimizin kazandırılmasıyla ilgili bir çalışmanın içerisindeyiz. Bu çalışmalarımızda olmazsa olmazımız az önce söylediğimiz gibi ahlak ve maneviyat ilkelerimizdir, erdemli salih nesiller yetiştirmek hepimizin görevidir. “

Önce ahlâk ve maneviyat anlayışıyla çalışmalarını yürüttüklerini belirten Gökmen, derneğin amaçları doğrultusunda nesillere değer kazandırma yönünde çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Yarışma jürisi adına konuşan ÖĞ-DER Tanıtma Komisyonu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda senarist yönetmen İbrahim Demirkan da törende yaptığı çalışmada sinema alanının boş bırakılmayacak bir alan olduğunu, senaryo ve sinema aracılığıyla nesillere iyinin, güzelin ve doğrunun öğretilebileceğini vurguladı.

Açılış konuşmaların ardından kazananlara ödülleri takdim edildi.

Bu yıl "engelli olmak" konusunun işlendiği yarışmada, birinciliği "Çiçek" adlı senaryosuyla Zekiye Turan kazandı.

"Söylemesem de" adlı senaryosuyla Merve Uzun ikinci, "Hangimiz Engelli" senaryosuyla Esma Çetin üçüncü oldu.

Ayşe Şasa Özel Ödülü'ne "Hayat Öğretir" adlı senaryosuyla Aysel Funda Ayaş layık görülürken, Ahmet Uluçay Özel Ödülü'nü ise Ali Ufuk "Okulda İlk Gün" ile kazandı.

Törene çok sayıda engelli vatandaş yanında  (Anadolu Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Burhan Gümrükçü ve o derneğin üyeleri, Memur Sen Engelliler Komisyonu başkanı Eşref KARARSLAN ‘da katıldı. Kendiside görme engelli olan jüri üyesi İsrafil BAYRAKÇI ÖĞ-DER’e bu önemli konuya dikkat çektikleri ve bu alanda yaptıkları senaryo yarışmasından dolayı tüm engelliler adına teşekkür etti.  Törene katılan siyaset, bürokrasi ve sanat dünyasından isimler de herkesin aynı zamanda birer engelli adayı olduğunu hatırlatan yarışmanın önemli bir adım olduğunu belirttiler. Tören hatıra fotoğrafı çekimiyle tamamlandı.

 

Google Plus'da Paylaş

Haber Görselleri

11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması
11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması
11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması
11. Kısa Film Senaryo Yarışması 11. Kısa Film Senaryo Yarışması

Yorumlar