ÖĞ-DER BASINLA BULUŞTU

ÖĞ-DER BASINLA BULUŞTU

Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi olarak yeni eğitim öğretim yılı münasebetiyle kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledik. MG Kitap Kahve’de yapılan toplantıya televizyon, gazete ve ajans muhabirleri katıldı.
ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü toplantıda yaptığı konuşmada, Milli Eğitim sistemi, eğitim öğretimin sorunları ve öğretmenlik meslek kanunu gibi konuları dile getirdi.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU BİR MESLEK KANUNU DEĞİL

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun teklif edildiği gündem beri karşı çıktıklarını ifade eden Sürücü, yürürlükte olan kanunun bir meslek kanunu olmadığına dikkat çekerek, “Öğretmenlerin pek çok sorunu bulunuyor. Ücretli, sözleşmeli, kadrolu gibi özel sektör öğretmenlerinin sorunlarının da içinde bulunduğu bir kanun oluşturulmalı. Yürürlükte olan kanun bir meslek kanunundan ziyade sadece 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları ile ilgili düzenlemeler bulunan bir kanundan ibarettir. Öğretmenlik Meslek Kanunu yürürlükten kaldırılarak veya adı değiştirilip yerine gerçekten mesleğin sorunlarına çözüm sunan bir kanun getirilmeli” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ’NİN TEKRAR DEĞER KAZANMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI GEREK

Uygulanan sistemlerin neticesinde öğretmenlik mesleğinin değersizleştirildiğine dikkat çeken Sürücü, mesleğin tekrar değerli hale getirilmesi için çağrıda bulunurken, “Türkiye’de öğretmenler sadece öğrencileri kontrol eden bir memur haline getirildi. Öğretmenlerin mesleğinin bir değeri olmalı. Bu değerin sağlanması için ise yeni bir çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

ATAMA SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

İktidar kanadının sık sık gündeme getirdiği Türkiye’deki öğretmenlerin büyük oranının kendi iktidarları döneminde atandığı ifadelerini hatırlatan Sürücü, 20 yılda yapılan atamaların sorunu çözmediğini ifade ederek, “150 bin civarında öğretmen açığının bulunması ve atama bekleyen öğretmenler bize sorunun çözülmediğini göstermektedir” diye konuştu.

ÜCRETLİ VE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Öğretmen açığına karşı başlatılan ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerin de sorunlarına değinen Sürücü, sorunlara karşı çözüm çağrısında bulunarak, “Sözleşmeli öğretmenlerde aile birliği yok. Aile birliğinin yanı sıra birçok özlük hakkı da kadrolulardan altta kalmakta. Ücretli öğretmenlerin sorunları ise daha vahim. Son düzenlemeler ile aldıkları maaşlar daha yeni asgari ücret seviyesine yükseldi. Fakat hâlâ sigortaları bir ay boyunca tam olarak yatırılmıyor. Ücretli öğretmenler bunların yanı sıra resmi ve zorunlu tatil dönemlerinde ücret alamamaya devam ediyor. Bu sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalı” ifadelerini kullandı.

AÇIKÖĞRETİME YÖNELİMİN TEMELİNDE ZORUNLU EĞİTİM VAR

Vatandaşın ya Açıköğretim okullarının her kademesinde yaşanan öğrenci artışına dikkat çeken Sürücü, bu artışın temel sebebinin zorunlu eğitim olduğuna vurgu yaparak, “Zorunlu eğitim uygulaması okumak istemeyen öğrencilerin okullardan kopmasını sağlıyor. Zorunlu eğitimin getirdiği bir başka konu ise çıraklık sisteminin sona ermesine neden olması. 18 yaşına kadar bir gencin çalışmasının yasak olması genç işsizliği de arttırıyor” diye konuştu.

ADI GİBİ MİLLÎ BİR EĞİTİM OLMALI

Mevcut eğitim sisteminin batı modeli bir sistem olduğunu, bunun da eğitimde istenen kaliteyi getirmediğini söyleyen Sürücü, “Batının ayak izini takip etmekle bir yere varamayız. Kendi özünden, kendi millî ve manevi değerlerinden ilham alan adı gibi Millî olan bir eğitim öğretim sistemine geçmeliyiz.”şeklinde konuştu.

 

Google Plus'da Paylaş

Yorumlar