ÖĞ-DER Bölge Başkanları Toplantısı Hatay’da Yapıldı

ÖĞ-DER Bölge Başkanları Toplantısı Hatay’da Yapıldı

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) 4. bölge başkanları toplantısını Antakya’da Beyza İş Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

 Toplantıya Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkan Yardımcı Mustafa Aydın, Bölge Başkanı Ekrem Ulu, Saadet Partisi Genel İdare Kurlu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan ve bölge il şube başkanlarıyla yöneticiler katıldı.

  Toplantı öncesi basın açıklaması yapan Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkan Yardımcı Mustafa Aydın, MEB’in öğretmen açığı, erkek kamu görevlilerine dayatılan darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliği, ders ücretlerindeki adaletsizlikler, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik, rotasyon, yeni müfredat, alan değişikliği, kariyer basamakları gibi birçok sorun çözüme kavuşturulmayı beklemektedir” dedi.

 EĞİTİM SİSTEMİ ÖZÜNE DÖNÜK ÇALIŞMALAR DEĞİLDİR

 Millî Eğitim Bakanlığı yeni müfredat taslağı üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Aydın, “MEB’in yaptığı müfredat çalışmaları batıcı bakış açısından kurtulmuş, millî ve manevi değerlerimizi temel alan çalışmalar olmalıdır”. Müfredatlar da yapılan çalışmalar eğitim sisteminin özüne dönük çalışmalar değildir. Yapılan çalışmalar, kazanımlara bazı değerleri eklemek olan pansuman tedbirler seviyesinde işlemlerdir. Eğitim sistemimiz batıcı yapıdan kurtarılıp yönüyle, özüyle, bakış açısıyla millî olma vasfına kavuşturulmalıdır.

 AHLAK BOZUCU TV PROGRAMLARINA ENGEL OLUNMALI

 Gençlerin ahlâkını bozan TV dizilerine, ahlaktan uzak yarışma ve magazin programlarına da engel olunmalıdır. Ayrıca, adının başında millî veya spor bulunan fakat kendisi kumar olan oyunların özelleştirilmesi yerine kökten kaldırılması gerekir.

  Yabancı dil eğitimi, müfredatı ve ders kitaplarının içeriği açısından değiştirilmelidir. Batıyı örnekleştiren, batılı kültür ve yaşamı özendiren, inanç ve kültür değerlerimizi küçümseyen içerikten kurtarılmalıdır. 5. Sınıflarda uygulanması düşünülen yabancı dil hazırlık sınıfı uygulamasından kesinlikle vazgeçilmelidir. Hatta yabancı dil orta öğretimden itibaren seçmeli ders olarak okutulmalıdır.

 FETÖ İLE BAĞLANTISI OLMADIĞI HALDE MAĞDUR EDİLEN BİRÇOK İNSAN MEVCUTTUR

 15 Temmuzdan sonra izlerin birbirine karışmasından dolayı, FETÖ terör örgütü ile hiçbir bağlantısı olmadığı ve suçsuz olduğu halde mağdur edilen birçok insan mevcuttur. Soruşturmalar hızlandırılmalı adalet temeli üzerinde suçlu ile suçsuz ayrımı net bir şekilde yapılmalıdır. FETÖ ile bağlantısı olmayan suçsuz kişiler daha fazla mağdur edilmemelidirler. Adaletin mülkün temeli olduğu ve geç gelen adaletin adalet olmadığı unutulmamalıdır.

 Bakanlığın yıllar önce uygulamaya koyduğu kariyer basamakları konusunda istenilen amaca ulaşılamamış, mağduriyetlere neden olmuştur. Bakanlık, kariyer basamakları sorununu gündemine almalı ve mağduriyetleri giderecek bir çözüm bulmalıdır.

Eğitimin kanayan yarası olan öğretmen açığını kapatmak için kullanılan ücretli öğretmen çalıştırma uygulamasından vazgeçilmeli, yeterli formasyona sahip kadrolu öğretmen ataması yapılmalıdır.

Öğretmenin eğitimin temeli olduğu, sadece bilgi aktaran değil öğrenciyi hayata hazırlayan olduğu unutulmamalıdır. Öğretmen yetiştirmede öğretmenliği insan yetiştirme sanatı olarak gören, merhamet sahibi rehber eğitimciler yetiştirilmelidir.

Toplumları ayakta tutan ve onları geleceğe taşıyacak olan iyi yetişmiş, geçmişini ve kültürünü iyi bilen gençlerdir.

 Gençlerimizi batı hayranlığına götürmekten, batıcı hayatı özendirmekten başka işlevi olmayan AB’yi anlat ve benzeri AB projelerinden vazgeçilmelidir. Gençlerimize inancını ve kültürünü anlatacak projeler uygulanmalıdır” diye konuştu.

Google Plus'da Paylaş

Haber Görselleri

Yorumlar