HAMDİ SÜRÜCÜ: KARMA EĞİTİM BAŞARIYI DÜŞÜRÜYOR

HAMDİ SÜRÜCÜ: KARMA EĞİTİM BAŞARIYI DÜŞÜRÜYOR
Şuurlu Öğretmenler Derneği’nin aylık olağan şube başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Hamdi Sürücü, ÖĞ-DER olarak karma eğitim konusunu enine boyuna tartıştıklarını, hem doğu hem de batı ülkelerinde karma eğitimin terk edildiğini, her alanda tek cinsiyete dayalı eğitimin yaygınlaştığını söyledi. Sürücü, “ Karma eğitim zorunlu olmaktan çıkmalı, veli isteğine bağlı olmalıdır. Akademik başarının yükselmesi için bu gereklidir.” dedi.
 
Şuurlu Öğretmenler Derneği aylık şube başkanları toplantısı Ramazan-ı Şerif’in ilk günü Ankara’da yapıldı. Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin konferans salonunda yapılan olağan toplantıya genel merkez yönetimi ile şube başkanları katıldı. Toplantıda ÖĞ-DER Genel Merkez Komisyonları sunumlarını yaptıktan sonra, şube başkanları yaptıkları çalışmalar hakkında eğitimcileri bilgilendirdi.
 
Toplantıda bir konuşma yapan ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, Millî Eğitim Bakanlığı’nın karma eğitim konusunda yeni bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini söyledi. Sürücü, ÖĞ-DER olarak karma eğitimin eğitimde kaliteye bir faydasının olmadığını söyledi. Sürücü, “ Karma eğitim zorunlu olmaktan çıkmalı, veli isteğine bağlı olmalıdır. Akademik başarının yükselmesi için bu gereklidir.” dedi.
 
ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Geçtiğimiz günlerde Bursa’da Mithatpaşa Ortaokulu’nda görev yapan bir okul müdürüyle ilgili olay karma eğitimi yeniden gündeme taşıdı. Dünyanın doğusunda ya da batısında kız ve erkek okullarına bakıldığında başarı seviyesinin yüksek olduğu görülüyor. Karma eğitim başarıyı düşüren ve problem üreten bir sistemdir. Bugün karma eğitimden yana olanlara, örnek aldıkları batı ülkelerindeki kız veya erkek okullarını incelemelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü bu okullarda akademik başarı oranı karma eğitim gören okullara nazaran daha yüksektir.
 
Sürücü, karma eğitim sistemini akademik ve bilimsel olarak incelediklerini, "Disiplinler arası Zorunlu ve Karma Eğitim Sempozyumu"nu düzenleyerek bu sempozyumu rapor olarak kamuoyuyla paylaştıklarını söyledi.
 
Sincan’da faaliyet gösteren bir özel okulda, bir öğrencinin öğretmenine yaptığı hakareti sosyal medyada paylaşması konusuna da değinen ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, bu olayın tasvip edilecek bir yönün olmadığını söyledi.
 
Öğretmenlerin eğitim-öğretim, özlük, idari ve ekonomik sorunlarının yanı sıra bir de itibar kaybı ve can güvenliği sorunlarıyla karşı karşı karşıya kaldığını söyleyen Sürücü, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Peygamberlik mesleğini omuzlarında taşıyan, dün kendisine bir harf öğrettiği için köle olunacak kadar kıymeti bilinen, çocuklar okula teslim edilirken "eti senin kemiği benim" denilerek kendisine güvenilen öğretmenlerimize hem veli hem de öğrenciler tarafından yapılan hakaret, şiddet ve darp asla kabul edilemez bir durumdur.”
 
Bugün bir öğretmenin öğrencisini devamsız yazdığı için ya da ona düşük not verdiği için şiddete maruz kaldığını ifade eden Sürücü, geleceğin mimarı öğretmenlerin bu duruma düşmemesi için caydırıcı kanunların çıkartılarak, öğretmenlerin hak ettiği itibara yeniden kavuşması gerektiğini vurguladı.
 
ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü daha sonra şunları söyledi:
 
“Bir diğer sorun da Cimer konusudur. Cimer’e yapılan her şikayetin hemen cinayetmiş gibi soruşturmaya çevrilmesi meydana gelen aksaklıklardan dolayı öğretmenin hedef tahtası olarak gösterilmesi toplum ve öğrencileri nazarında saygınlığının giderek yok olması sonucunu doğurmaktadır. Öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır. Öğretmeni itibarsızlaştırmak demek, kimliksiz, kişiliksiz nesillerin yetişmesine sebep olmak demektir. Çünkü itibarsız öğretmen itibarlı nesiller yetiştiremez. Şartlar ne olursa olsun hiçbir ekonomik kaygı onları yokluğa yoksulluğa, korumasızlığa ve itibarsızlığa terk etmenin mazereti sayılmamalıdır. Konuşmamı bitirirken içinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif ayının tüm eğitim camiasına ve milletimize hayırlar getirmesini Allah’tan dilerim.

 

Google Plus'da Paylaş

Yorumlar