ÖĞ-DER 9. KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

ÖĞ-DER 9. KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Şuurlu Öğretmenler Derneği’nin (ÖĞ-DER) 9’uncu Kısa Film Senaryo Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Başkent Öğretmenevi’nde pandemi kurallarına uygun bir şekilde düzenlenen program, bu yıl ‘Irkçılık, Ötekileştirme, Ayrımcılık’ temasıyla gerçekleştirildi. Yarışmada 1’incilik ödülü “Ben Yusuf” adlı senaryoyla İstanbul’dan katılan Zeynep Hilal Demirci’nin oldu. 2’ncilik ödülünü İzmir’den “Üç Hafta, Üç Gün, Üç Saat Sonra” isimli senaryosuyla başvuran Ali Ufuk, 3’üncülük ödülünü ise Ankara’dan “Renk” adlı eseriyle Zeynep Azranur Yüksel aldı. Ayşe Şasa Özel ödülünü ise ‘İnsan Olmak’ adlı senaryosuyla Ankara’dan Cafer Taner Günay alırken, Ahmet Uluçay özel ödülünü ise İzmir’den yarışmaya katılan Barış Tutunan ‘Vefa Borcu’ adlı senaryosuyla kazandı.

ÖĞRETMENLERİN GÖREVLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Ödül töreninde konuşan Saadet Partisi Başkanı Temel Karamollaoğlu, tüm dünyada büyük bir huzursuzluk ve kargaşanın hâkim olduğuna dikkat çekerek, bunun en önemli sebeplerinden birisinin ayrımcılık ve ötekileştirme olduğunu vurguladı. Söz konusu ayrımcılığı ortadan kaldıracak genç nesilleri yetiştiren öğretmenlerin görevlerinin çok önemli olduğunun altını çizen Karamollaoğlu,  ödül alan senaristlerin de bu konuda ortaya koydukları eserlerin çok kıymetli olduğunu belirterek, yarışmaya katılan herkesi tebrik etti.

YERLİ VE MİLLİ DEĞERLERİMİZİ ORTAYA KOYAN SENARYOLAR

Jüri Başkanı İbrahim Demirkan ise şunları söyledi: “Artık anne babalar çocukların biyolojik anne babası yeni ebeveyn dijital dünya, çocuklarımızı bu dünya şekillendiriyor. ABD’nin silahtan sonra en fazla gelirini Hollywood’un sattığı filmlerden, dizilerden kazanıyor. Bizler dijital platformlarda gençlerimizin ceplerine kadar giren bu filmlere karşı yerli ve milli değerlerimizi ortaya koyacak filmler yapmak için bu yarışmaları düzenliyoruz.”

EĞİTİM, EN ÖNEM VERİLMESİ GEREKEN KONUDUR

ÖĞ-DER Başkanı Hamdi Sürücü, sinemada toplumları ahlaksızlığa çağıran, ifsat eden çalışmalara karşılık ıslah edici örnekler için bu yarışmayı düzenlediklerini belirtti. Sürücü, “Ülkemizde gündem bazen güvenlik, bazen ekonomi bazen de sağlık olabiliyor. Ama asıl gündem olması gereken hatta gündemimizden hiç inmemesi gerek konu eğitimdir. Çünkü eğitim düzelirse sağlık da düzelir, ekonomi de” ifadelerini kullandı.

Google Plus'da Paylaş

Haber Görselleri

Yorumlar